Проблема

Радикальні зміни, що відбулися в Україні за останні більш ніж півроку – зміна влади, зміна свідомості громадян, війна та втрати, вимагають від українського суспільства все більше консолідації та боротьби за майбутнє. Зміни відбуваються на всіх фронтах і в першу чергу на військовому та політичному. Сучасні реалії потребують змін на кожному кроці, а особливо у соціальній сфері, зокрема, і у галузі протезування.

Для отримання протезування, на даний момент, військовим, що постраждали у зоні АТО потрібно надати такі документи (Постанова КМУ №321):

  • заява про взяття на облік;
  • паспорт;
  • довідка МСЕК та лист реабілітації*;
  • рішення ВЛК чи висновок ЛКК для постраждалих внаслідок антитерористичної операції;
  • витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видана командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), з відомостями про участь в антитерористичній операції (для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців та працівників МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, інших утворених відповідно до законів військових формувань, яким не встановлено інвалідність);
  • довідка з місця роботи (для працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та безпосередньо брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, яким не встановлено інвалідність);
  • довідка з місця роботи, служби або навчання інваліда та іншої особи (для осіб, які працюють, служать, навчаються);
  • копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб;
  • посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги (для ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і ветеранів державної пожежної охорони).

* Якщо інвалідність було встановлено

174720bcd4b86c33be64b50ef24f72e9

Ви стаєте на облік, реєстратор подає вашу особову справу, робить замовлення на виготовлення протезу і держава забезпечує вам протезування.

Як бачимо, документів дуже багато, процедура непроста. Не забувайте, що у Вас обов’язково має бути документальне підтвердження Вашої участі в операції. Завжди перевіряйте правильність заповнення медичних та військових документів, це допоможе заощадити час. Вочевидь, наші чиновники вважають, що солдати без кінцівок, особливо без ніг, мають можливість збирати такі купи паперів.

Нормативно-правова база

Нормативно-правовою базою, яка врегульовує питання протезування є сукупність нормативно-правових актів у цій сфері, зокрема:

cba7e1da22d83fc6377a3c748d5ce565

Сьогодні Україна зіштовхнулась із серйозним викликом та реаліями ведення війни, коли бюджетного забезпечення потребують військові, які беруть участь у АТО. Глибокий аналіз та порівняння вищенаведених нормативно-правових актів дає нам зрозуміти критичність такої ситуації. Варто зазначити, що проблема забезпечення протезування має не лише фінансовий та правовий аспект, ця проблема поєднує в собі соціальні, цивільні, медичні галузі, які потребують активного реформування та гармонізації аналогічними нормами країн ЄС.

Останні зміни, які відбулись у сфері протезування стосуються статті 4 Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні”, які передбачають забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції. Більшість нормативно-правових актів у цій сфері застарілі і діють лише на папері. 27.08.14р. були внесені зміни до Постанови КМУ №321, якою керується Міністерство соціальної політики України, що усунули законодавчу колізію. Відповідно до п.2 даної Постанови — постраждалі внаслідок антитерористичної операції, забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації незалежно від встановлення їм інвалідності на підставі рішень військово-лікарських комісій чи висновків лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів.

Наші пропозиції

На нашу думку, внесених до законодавства змін недостатньо. Для ефективного забезпечення протезами українських воїнів, необхідно провести глибоку та швидку реформу у цій галузі, почати необхідно з прийняття єдиного нормативно-правового акту, який би поєднував норми різних галузей права та забезпечив би ефективний процес протезування, у даному законопроекті необхідно максимально спростити бюрократичну процедуру отримання державного протезу, особливо коли мова йде про військових, які приймали участь в АТО. Та прийняття одного закону недостатньо для комплексного врегулювання даної проблеми, необхідно створити орган громадського контролю при Міністерстві соціальної політики України, який би допомагав комплексно займатися вирішенням нагальних потреб протезування в Україні. Варто також долучити європейських фахівців та їх досвід у даній сфері для раціонального та швидкого проведення реформ.

Безумовно, протезування процес вартісний, хоча на папері повністю забезпечується державою. Для уникнення подібних колізій, необхідно визначити перелік вітчизняних протезистів та сертифікувати їх за європейськими стандартами для виготовлення технічних засобів реабілітації. Потрібно сертифікувати не комплектуючі, як це відбувається зараз, а виріб в цілому. Безумовно, необхідно передбачити у бюджетному та податковому законодавстві відповідні зміни з приводу забезпечення протезами українських воїнів та пільгового їх виробництва.

Глобальні реформи як медичної, так і соціальної галузі потребують багато часу та витрат, але в умовах ведення війни нам необхідна оперативність, тому починати діяти необхідно негайно! Співпраця з волонтерами та європейськими колегами може прискорити процес реформування галузі протезування в Україні.

Інші пільги та соціальні гарантії

Отримання пільг та забезпечення соціальних гарантій українських військових, які беруть участь в АТО, та їх родин, регулюються такими нормативно-правовими актами:

Також варто зазначити, що у зв’язку з пораненням, учасники бойових дій АТО можуть отримати грошові компенсації від держави. Наприклад, якщо поранення спричинило інвалідність, то військовослужбовець може розраховувати на 182,7-304,5 тисячі гривень, залежно від встановленої групи інвалідності. Військовозобов’язаний чи резервіст, у разі каліцтва, отримає від 85,3 до 146,2 тисяч гривень (залежно від групи). Часткову втрату працездатності оцінили у 85,3 тисяч гривень для військовослужбовця та 60,9 тисяч гривень для строковика, військовозобов’язаного та резервіста (детально про соціальні гарантії учасникам АТО можна ознайомитись за посиланням).

Висновок

Отже, проблема законодавчого регулювання протезування в Україні не відповідає ні вимогам суспільства, ні сучасним військовим реаліям. Написання законопроекту та його прийняття не є панацеєю для вирішення цієї проблеми. Лише комплексний, оперативний та всезагальний підхід до реформування даної галузі, може дійсно забезпечити принаймні мінімальне забезпечення протезами в Україні. Важливо розробити чіткий, антикорупційний механізм впровадження такої реформи та призначити єдиний керівний орган реалізації таких змін, головне не втрачати можливості і боротись за свої права та не боятися змін!